Co je to EMG?

EMG měří elektrickou aktivitu svalů během provádění cviku. Jde v zásadě o hodnotu měřící, jak velký signál nervového systému dostane sval při provádění konkrétního cviku.

Proč by mě to mělo zajímat?

Používá se k porovnání jednotlivých cviků z hlediska efektivity zapojení procvičovaných svalů.

Zvýšená EMG ve svalu signalizuje pokus nervového systému produkovat větší svalovou sílu, což je naším cílem, chceme-li sval co nejefektivněji zatížit tak, aby dostal ten správný stimul ke svalovému růstu a následnému zesílení.

Příklad:

Pro Pectoralis Major (Velký sval prsní) je naměřené EMG větší při provádění rovného benchpressu obouruč, než při provádění pulloveru viz. tabulka:

Výhodou EMG a studijí, v nichž je metoda použita, je odhalení některých překvapivých zjištění o efektivitě jednotlivých cviků pro konkrétní hlavy jednotlivých svalů a jejich části. Nejde totiž pouze o cviky samotné, ale o jejich varianty a různorodé modifikace.

Pomocí EMG můžeme zjišťovat efektivitu například v závislosti na úchopu provedení, ne/stabilitě povrchu, rozsahu a rychlosti opakování, % zátěži a dalších proměnných. Nejde tedy o pouhé porovnvání cviků, ale výsledkem jsou právě: Nejúčinnější modifikace jednotlivých cviků.

Co z toho plyne?

Neznáte-li EMG jednotlivých cviků, můžete účinnost cviků odhadovat. Znáte-li ji, nemusíte poslouchat geneticky obdařené jedince, uživatele steroidů, nebo trenéry, co si právě udělali kurz jen proto, že vypadají lépe, než vy.

Své tréninky a tréninky svých klientů stavím na kombinaci svých 10 let zkušeností s posilovacím tréninkem a ověřitelnými důkazy, které ty zkušenosti jen umocní a Vaše výsledky urychlí.

EMG je jen zlomek z celé abecedy, ale chcete-li zjistit více o efektivitě zapojení jednotlivých svalů při provádění konkrétních cviků, může Vám sloužit jako vhodný nástroj.

Co třeba latissimy?

Nebojte se při stahování kladky nadhmatem o něco zaklonit, přidá Vám to 11% na efektivitě zapojení latissimů.

Nejefektivnější cvik pro aktivaci latissimů s vlastní vahou?

Pro cvičence, kteří cvičí, stejně jako já, s vlastní a přidanou vahou a kladky nepoužívají, využijte přítahy k hrazdě nadhmatem, kdy končíte v pozici, kdy hrazda je za Vaším krkem, podobně jako pro většinu z mých klientů (znáte pozici kříž) , úchop mějte o něco širší, než jsou Vaše ramena, opět nejefektivnější možnost pro zacílení na latissimy, oproti podhmatu, či jiné šířce úchopu!

Ať Vás provází svalové gainy,

Stanislav Paseka AKA Natural Beast!

Source:

http://www.miotec.com.br/pdf/Pinto_et_al_2013_Med_Sport.pdf

http://suppversity.blogspot.cz/2011/07/suppversity-emg-series-musculus.html

http://suppversity.blogspot.cz/2011/07/suppversity-emg-series-latissimus.html