Zdar,

vítám tě u dalšího článku (video připravujeme)

Všechny názory a informace, které zde budu sdílet jsou čistě subjektivního charakteru a jsou podloženy pouze 11 dny, které jsem v LA strávil. Zároveň zde nesrovnávám Čechy a Američany, protože stejně jako lidi a podmínky v Praze, Brně a Ostravě jsou odlišné, tak logicky i Los Angeles je jen malou ačkoli významnou kapkou v moři amerických měst. Pro Pražáky budu používat výraz Češi, pro lidi žijící v Los Angeles zase Američani.

1. Sebevědomí

Amíci mají daleko větší povědomí o svých silných vlastnostech, o kterých se narozdíl od většiny Čechů nebojí otevřeně mluvit. V porovnání s nimi mi přijdou Češi dost ustrašení, což je někdy škoda, protože fakt, že Američan věří bezmezně hodnotě, kterou prezentuje, ať už jde o některou jeho/její vlastnost, nebo vypraví o tom, proč je USA nejlepší, nemusí se to vždy odrážet na kvalitě a skutečné hodnotě. Češi jsou skromnější a týmovější. Američani jsou naopak cílevědomější a větší individualisté.

2. Pohled na život

Amíci jsou jednoznačně pozitivnější, což jde krásně vidět hned po tom, jakmile vystoupíš z letadla zpátky v Čr. Pokud si všimneš neutrálního výrazu většiny Američanů, jejich koutky směřují neutrálně do stran, případně nahoru jako u usměvavého smajlíka. U Čechů jdou obvykle směrem dolů, jako u negativního.

3. Upřímnost

Na stranu druhou jsme upřímnější a jedna z věcí, která mi v USA překvapivě chyběla, bylo to, když je na tebe někdo negativní, ale ty víš, že mu stojíš za to, aby se s tebou třeba pohádal/a, než aby ti lhal/a do obličeje.

4. Úspěch a závist

Američané obdivují a respektují tvrdou práci, Češi jsou prostě závistiví, což aspoň podle mě může mít souvislost s nižším sebevědomím a nedostatkem víry v to, že můžu dokázat to samé, či víc. Navíc LA je specifické cestou za úspěchem, proto je taky možná jednodušší pro místní věřit, že i oni můžou být úspěšní, a že všechno není jen o štěstí a protekci.

5. Různorodost obyvatel

Los Angeles je kulturní mix, kde narazíš častěji na imigranta, jak na rodilého Amíka, což může být samozřejmě v mnoha ohledech obohacující. Na stranu druhou se s kulturními rozdíly mění i hodnoty a zvyklosti obyvatelstva, takže to může být náročné zvlášť v případě, kdy je potřeba, se na něčem dohodnout.

6. Vztah k přírodě

Amíkům prostě chybí vztah k přírodě. Nikde v Čr se mi nestalo, že by člověk šel krásnou krajinou a někdo vedle něj nesl reproduktor s hlasitou hudbou. Pakliže chci poslouchat hudbu, podcast apod. , není nic jednoduššího, než si vzít sluchátka. Pochopím Mexikány, kteří slavily Den matek tancem na náměstí v centru LA, ale aby člověk musel mít reproduktor na lavičce u oceánu, či cestou k Hollywood Sign, to mi hlava nebere..

7. Vzhled a zdraví

Los Angeles je jednoznačně městem zdraví, $ a krásy. Lidi tu mají lepší oblečení, dražší auta, vymazlenější techniku apod. Co se týče žen tak bych to shrnul jednoduše: Více svalů 🍑, užší pasy, méně tuku, tmavší vlasy – docela se to i rýmuje. Pokud se ti líbí ve Švédsku, tak tady tolik blondýnek nenajdeš, zato zde velké množství obyvatel cvičí. Mnoho z nich taky, aspoň na naše poměry sype, což se pochopitelně odráží i na jejich postavě, která souvisí i s dalším bodem.

8. Extrémy

Extrémy je slovo, které LA vystihuje snad úplně nejvíc. Z přední strany Golds Gym (článek, video připravujeme) najdeš auta, která v Praze projedou jen sporadicky, za to u zadní strany posilovny narazíš na stany, kde bydlí bezdomovci. To samé platí o centru města, kde můžeš vidět, jak tam fotí krásnou modelku a starají se o ni dva a více asistentů, zatímco přes ulici si zrovna bezdomovec bere něco ze stanu. Situace s bezdomovci v LA je dokonce tak neúnosná, že mají vlastní čtvrti, do kterých se místní bojí chodit i ve dne. Co se týče obezity tak to platí dvojnásob, já byl na 11 tréninkách v Golds Gym, takže jsem dost předpojatý. Na stranu druhou mi přišlo, že většina populace v LA vypadá, že něco dělá a pokud je tlustá, tak skutečně extrémně.

S Shawnem Rhodenem – Nejlepším kulturistou a vítězem Mr. Olympia za rok 2018

9. Craziness

Na rozdíl od nás jsou Amíci tak trochu blázni a to jak v pozitivním, tak negativním smyslu. Najdeš zde spoustu skutečně bláznivých lidí, kteří očividně berou něco víc, než jen kreatin po tréninku. Na stranu druhou jsou blázni i v pozitivním slova smyslu, kdy věří, že se můžou prosadit, a že všechno je možné.

10. Prospěchářství

Posledním rozdílem, v kterým jsou Amíci jiní, a který je pro mnoha lidí nepochopitelný, je určitá vyčůranost, kdy se s tebou baví jen tehdy, když z tebe něco mají, což na stranu druhou, když přičteme ambice, pracovitost, zaměření na výkon a fakt, že den má pouze 24 hodin, celkem chápu, ačkoli to nesmí jít zase do extrému.