Zdravím,

Chceš znát odpovědi na následující otázky:

 • PROČ a jaké konkrétní změny ve výživě zařadit pro optimální výsledky?
 • PROČ a jak může může stravování ovlivnit velikost prsou a riziko vzniku rakoviny prsou?
 • PROČ by se muži a ženy měli stravovat odišně?

Pak pokračuj ve čtení!

Jak jsem zmiňoval během přednášky Základy pro přeměnu postavy a v předminulém článku, kde jsme porovnali naturální potenciál mužů a žen pro budování svalové hmoty a síly a nejčastější chyby, díky kterým ženy nedosahují požadovaných výsledků, a kde jsme je dále ujistili, že se nemusí v žádném případě bát, že budou vypadat jako babo chlapi v případě, že začnou cvičit, pro optimální výsledky je nezbytné respektovat obecné skupinové a stejně tak i individuální rozdíly a to jak v tréninku, což jsme rozebírali v minulém článku, tak ve výživě.

V dnešním článku si vysvětlíme, jaké konkrétní rozdíly respektovat ve výživě mezi muži a ženami pro optimální výsledky ve zdraví a přeměně postavy.

Mýty vs. Fakta

Mýtus – Ženy a muži se mají stravovat stejně.

Ženy a muži nejsou zase tak odlišní a měli by se stravovat velice podobně. Vysoko sacharidové stravování se zdá být z hlediska přeměny postavy optimální pro obě pohlaví.

Jak je to ve skutečnosti?

Ženy a muži mají jinou potřebu bílkovin, sacharidů a tuků, které využívají odlišně, a které také vedou k odlišné míře sytosti mezi oběma pohlavími.

Muži vs. Ženy: 5 Rozdílů ve stravování

Ženy a makroživiny:

  1. Spalují méně bílkovin a to jak při cvičení,(1, 2) tak i během půstu a po jídle.
  2. Díky skutečnosti, že mají nižší množství svalové hmoty a vyšší procent tuku, v porovnání s muži,(3, 4, 5, 6) a spalují méně bílkovin během cvičení i mimo něj, je jejich potřeba bílkovin o něco nižší.
  3. Ženy během cvičení spalují více tuku a méně sacharidů v porovnání s muži při stejné intenzitě.(7) a logicky tak ani neukládají tolik glykogenu po vysoko sacharidových dnech.
  4. Stejně tak čtyřdenní vysoko sacharidová strava nevedla u žen, na rozdíl od mužů , ke zvýšení výkonnosti (+5% Ženy vs. +45% Muži) během 60 minutového výkonu.
  5. Stravování bohaté na tuky vede u žen, na rozdíl od mužů, až o 15% vyšší sytosti, což může pozitivně ovlivnit dodržování konkrétního stravovacího režimu.

Některá další neméně důležitá fakta:

Tuky ve stravě a velikost prsou

Chceš i Ty získat garantované výsledky?

Tuky ve stravě a rakovina prsou

 • Ačkoli některé studie poukazují na zvýšené riziko rakoviny prsou při stravě bohaté na tuky, je třeba věnovat pozornost i dalším zcela klíčovým faktorům a to:
 • Z jakých zdrojů daná žena tuky čerpá.

Takže když jsem žena, musím být nutně na ketodietě s minimem sacharidů?

To v ŽÁDNÉM případě neříkám. Klíčové je zamyslet se nad výše zmíněnými fakty a uvědomit si, že úplné vynechání tuků ve stravě u obou pohlaví není optimální cestou jak k dlouhodobým výsledkům, tak dobrému zdraví. U žen to platí dvojnásob. Osobně nedoporučuji žádný extrémní typ stravování, pokud si ho klient vyloženě nevyžádá. Mimo níže zmíněné zcela základní informací o tucích je také nutné dbát na dostatečný příjem cholesterolu, který je klíčový, pokud chceme budovat svalovou hmotu a sílu, ale o tom zase až někdy příště.

Tuky: Základní dělení a zdroje

 • Druhy
  • Nenasycené
    • Mononenasycené (avokádo, olivový olej, semínka, ořechy apod.)l
    • Polynenasycené (slunečnicový olej, ryby, vlašské ořechy, slunečnicová semínka)
  • Nasycené (červené maso, mléko, sýry)
 • American Heart Association doporučuje přibližně následující poměr
  • 10:10:10

V dalším díle komplexně rozebereme vliv kardia na přeměnu postavy, jeho druhy, kdy a proč má smysl, a zdá má nějaké výhody provádět kardio na lačno. 

Díky za tvůj čas!

Budu rád, když napíšeš svůj názor, dáš lajk, pokud s ním souhlasíš, nebo označíš člověka, kterému by mohl pomoct a pokud se s článkem dokážeš ztotožnit, pak bude skvělé, když ho budeš sdílet.

Pokud chceš pomoct s nastavením OPTIMÁLNÍ cesty k těm nejrychlejším a zároveň udržitelným výsledkům bez JOJO efektů, ušetřit ČAS a PENÍZE namísto následování neoptimálních výživových a tréninkových postupů, nebo na mě máš jakékoli otázky, piš na email, nebo facebook.

Ať to sílí, roste a hubne!

Standa Paseka.

Pokud chceš být přednostně informován o sdílení dalšího článku, přihlaš se k odběru:

 • PC: Pravý horní roh stránky pod menu
 • MOBIL: Pod komentáři a nejnovějšími příspěvky

Chceš i Ty získat garantované výsledky?