Zdravím,
Chceš znát odpovědi na následující otázky:
- PROČ a jaké konkrétní změny ve výživě zařadit pro optimální výsledky?
- PROČ a jak může může stravování ovlivnit velikost prsou a riziko vzniku rakoviny prsou?
- PROČ by se muži a ženy měli stravovat odišně?
Pak pokračuj ve čtení!
Jak jsem zmiňoval během přednášky Základy pro přeměnu postavy a v předminulém článku, kde jsme porovnali naturální potenciál mužů a žen pro budování svalové hmoty a síly a nejčastější chyby, díky kterým ženy nedosahují požadovaných výsledků, a kde jsme je dále ujistili, že se nemusí v žádném případě bát, že budou vypadat jako babo chlapi v případě, že začnou cvičit, pro optimální výsledky je nezbytné respektovat obecné skupinové a stejně tak i individuální rozdíly a to jak v tréninku, což jsme rozebírali v minulém článku, tak ve výživě.
V dnešním článku si vysvětlíme, jaké konkrétní rozdíly respektovat ve výživě mezi muži a ženami pro optimální výsledky ve zdraví a přeměně postavy.
Mýty vs. Fakta
Mýtus – Ženy a muži se mají stravovat stejně.
Ženy a muži nejsou zase tak odlišní a měli by se stravovat velice podobně. Vysoko sacharidové stravování se zdá být z hlediska přeměny postavy optimální pro obě pohlaví.
Jak je to ve skutečnosti?
Ženy a muži mají jinou potřebu bílkovin, sacharidů a tuků, které využívají odlišně, a které také vedou k odlišné míře sytosti mezi oběma pohlavími.
Muži vs. Ženy: 5 Rozdílů ve stravování
Ženy a makroživiny:
-
- Spalují méně bílkovin a to jak při cvičení,(1, 2) tak i během půstu a po jídle.
- Díky skutečnosti, že mají nižší množství svalové hmoty a vyšší procent tuku, v porovnání s muži,(3, 4, 5, 6) a spalují méně bílkovin během cvičení i mimo něj, je jejich potřeba bílkovin o něco nižší.
- Ženy během cvičení spalují více tuku a méně sacharidů v porovnání s muži při stejné intenzitě.(7) a logicky tak ani neukládají tolik glykogenu po vysoko sacharidových dnech.
- Stejně tak čtyřdenní vysoko sacharidová strava nevedla u žen, na rozdíl od mužů , ke zvýšení výkonnosti (+5% Ženy vs. +45% Muži) během 60 minutového výkonu.
- Stravování bohaté na tuky vede u žen, na rozdíl od mužů, až o 15% vyšší sytosti, což může pozitivně ovlivnit dodržování konkrétního stravovacího režimu.
Některá další neméně důležitá fakta:
- Ženy se syndromem polycystických ovarií zhubli více tuku a méně svalové hmoty při vysoko tukovém stravováním v porovnání s ženami, které byly na vysoko sacharidovém stravování.
- Čím více tuků ženy přijímají, tím více testosteronu a estrogenu se v jejich těle vytváří a jak už víš z minulých článků, jak testosteron(8), tak estrogen(9) výraznou měrou pomáhají s přeměnou postavy.
- Ženy příjmající stravu bohatou na tuky zvýšili svůj benchpress více v porovnání s ženami, které byli na vysoko sacharidové stravě.
Tuky ve stravě a velikost prsou
- Nižší příjem tuků ve stravě může dokonce zmenšovat prsa, jejichž velikost dále souvisí s hladinou estradiolu a IGF-1 u žen neužívající antikoncepci.
Chceš i Ty získat garantované výsledky?
Tuky ve stravě a rakovina prsou
- Ačkoli některé studie poukazují na zvýšené riziko rakoviny prsou při stravě bohaté na tuky, je třeba věnovat pozornost i dalším zcela klíčovým faktorům a to:
- Z jakých zdrojů daná žena tuky čerpá.
- Některé tuky jako například extra panenský olivový olej nebo Omega 3 mastné kyseliny mohou dokonce snižovat riziko vzniku rakoviny prsou.
- A další faktory PROKAZATELNĚ zvyšující riziko vzniku rakoviny prsou:
- Pití alkoholu (10)
- Obezita (11)
Takže když jsem žena, musím být nutně na ketodietě s minimem sacharidů?
To v ŽÁDNÉM případě neříkám. Klíčové je zamyslet se nad výše zmíněnými fakty a uvědomit si, že úplné vynechání tuků ve stravě u obou pohlaví není optimální cestou jak k dlouhodobým výsledkům, tak dobrému zdraví. U žen to platí dvojnásob. Osobně nedoporučuji žádný extrémní typ stravování, pokud si ho klient vyloženě nevyžádá. Mimo níže zmíněné zcela základní informací o tucích je také nutné dbát na dostatečný příjem cholesterolu, který je klíčový, pokud chceme budovat svalovou hmotu a sílu, ale o tom zase až někdy příště.
Tuky: Základní dělení a zdroje
- Druhy
- Nenasycené
-
- Mononenasycené (avokádo, olivový olej, semínka, ořechy apod.)l
-
- Polynenasycené (slunečnicový olej, ryby, vlašské ořechy, slunečnicová semínka)
-
- Nenasycené
-
- Nasycené (červené maso, mléko, sýry)
- American Heart Association doporučuje přibližně následující poměr
- 10:10:10
Díky za tvůj čas!
Budu rád, když napíšeš svůj názor, dáš lajk, pokud s ním souhlasíš, nebo označíš člověka, kterému by mohl pomoct a pokud se s článkem dokážeš ztotožnit, pak bude skvělé, když ho budeš sdílet.
Pokud chceš pomoct s nastavením OPTIMÁLNÍ cesty k těm nejrychlejším a zároveň udržitelným výsledkům bez JOJO efektů, ušetřit ČAS a PENÍZE namísto následování neoptimálních výživových a tréninkových postupů, nebo na mě máš jakékoli otázky, piš na email, nebo facebook.
Ať to sílí, roste a hubne!
Pokud chceš být přednostně informován o sdílení dalšího článku, přihlaš se k odběru:
- PC: Pravý horní roh stránky pod menu
- MOBIL: Pod komentáři a nejnovějšími příspěvky