Zdravím,

Chceš znát odpovědi na následující otázky:

    • MÝTY vs. FAKTA: Mají ženy nižší potenciál pro budování svalů a síly, než muži?
    • Proč ženy nedosahují optimálních výsledků v přeměně postavy?
  • Jaké výsledky mohou ženy očekávat?

Pak pokračuj ve čtení!

Jak jsem již zmiňoval během přednášky Základy pro přeměnu postavy a dost možná i v některých předchozích článcích, pro optimální výsledky je nezbytné respektovat skupinové rozdíly i individuální rozdíly. Jedině tak může cvičenec dosahovat těch nejrychlejších a nejlepších možných výsledků v závislosti na čase a úsilí, které do celého procesu zvyšování výkonu a přeměny postavy chce věnovat.

Mýty vs. Fakta

Mýtus: Žena babo chlap

“Když začne žena cvičit, ihned začne nabírat nadměrné množství svalové hmoty a stane se z ní Hulk v dámském provedení, který bude vypadat jako vrcholová kulturistka.” Z toho důvodu by ženy měli cvičit především s lehkými váhami a provádět vysoko intenzivní intervalový trénink (HIIT), nebo kardio o nižší intenzitě (LISS).

Jak je to ve skutečnosti?

Jak můžeš vidět při každodenní návštěvě fitka, být opravdu velký a vyrýsovaný, je bez použití dopingu i pro většinu mužů velmi obtížné. Navíc extrémně nízké % tuku u žen není ani žádoucí ze zdravotního hlediska.

(PROČ, jestli a jaký tip kardia je vhodný pro ženy a muže si probereme v dalších článcích.)

Extrémní nárůst svalové hmoty u žen je souhra faktorů jakými jsou:

    • Genetika, která hraje ohromnou roli a na kterou ještě přijde řada v tomto i v dalších článcích
    • Dlouhodobost
    • Úsilí
  • Doping a teď opravdu nemám na mysli proteiny (bílkoviny), aminokyseliny, kreatin a jim podobné.

Zroď se do své zdravější, krásnější, sebevědomější verze

Mýtus: Ženy nemohou výrazně nabírat svaly

“Když začne žena cvičit, tak bez ohledu na úsilí nabere jen velmi nepatrné množství svalové hmoty, protože ženy mají přibližně 15x méně testosteronu, než muži , a tak můžou na nějaké větší svalové přírůstky zapomenout.”

Jak je to ve skutečnosti?

Nejprve je nutné si přesně vyjasnit, jak objektivně měřit pokrok.

Bez ohledu na to, zda se jedná o muže, či ženu, pokrok měříme relativně k váze cvičence tzn. v procentech.

Pokud máme 100kg cvičence a 50kg cvičence a jejich roční nárůst svalové hmoty je 5kg, pak 100kg cvičenec zvýšil svalovou hmotu pouze o 5%, oproti tomu 50kg cvičenec o 10%, což je v tomto případě dvojnásobný pokrok v porovnání se 100kg cvičencem.

Ženy mohou nabírat stejné relativní množství svalové hmoty v porovnání s muži během silového tréninku.[1, 2, 3, 4, 5] Dokonce mohou i více zesílit při jinak stejném relativním nabrání svalové hmoty v porovnání s muži.[5] Jediný rozdíl je množství svalové hmoty, kde průměrný muž, nebo průměrná žena začíná. Muž začíná s vyšším množstvím svalové hmoty a nižším procentem tuku v porovnání se ženou, ačkoli relativní nárůst svalové hmoty i síly je mezi muži a ženami stejný.[6, 7, 8] Úplně stejně tak, jako když začíná jeden cvičenec s výškou 175 cm s 80kg a druhý stejně vysoký se 70kg. Pokud mají oba stejné procento tuku například 10%, pak jeden začíná se 72kg čisté svalové hmoty (FFM – Fat Free Mass) a druhý pouze s 63kg (FFM), což je rozdíl 9kg jen díky horší, či lepší genetice. Muži jsou obecně silnější, oproti ženám a to zhruba o 50% v horní polovině těla a o 30% v dolní polovině těla, a to v závislosti právě na velikosti svalové hmoty příslušné partie.

Elitní naturální (doping neuživající) atletky mají 85% množství svalové hmoty, v porovnání s elitními mužskými atlety.

Zroď se i Ty do své zdravější, krásnější, sebevědomější verze

A co testosteron? Vždyť ho mají 15x méně!

Nezapomeň na estrogen!

    • Ženy ho mají až 9x více, než muži
    • Chrání klouby, kosti a úpony před zraněním.

       

      • Jeho úbytek u žen v pokročilejším věku (30+, 50+) souvisí s vyšším rizikem vzniku osteoporózy a ztrátou svalové hmoty, k níž dochází stejně tak i u mužů v pokročilejším věku s poklesem pohlavního hormonu testosteronu.

V kombinaci s benefity pramenících z vyššího množství estrogenu se s největší pravděpodobností o růst svalové hmoty u žen, navzdory nízké hladině testosteronu, postarají růstové faktory jako IGF-1 a růstový hormon.

IGF-1, má u žen významnější roli, co se nárůstu síly týče, v porovnání s muži. S tím, že IGF-1 mají stejné množství jako muži, ale disponují až 3 násobným množstvím růstového hormonu, než muži.

Zroď se i Ty do své zdravější, krásnější, sebevědomější verze

Proč ženy nedosahují požadovaných výsledků?

    1. Pokud se už konečně vymaní z hodin strávených na kardiu, nebo s nejlehčími činkami v posilovně, zbaví se strachu, že se z nich za pár dní stanou kulturistky, vystoupí z nastoleného trendu si chodit do fitka spíš jen zaběhat a začnou se postupně posouvat výkonnostně a silově kupředu,
    1. většinou volí podobné tréninkové přístupy, jako muži, což zdaleka není optimální cesta pro naplnění jejich naturálního potenciálu. Více v dalším článku.
  1. Psychika a fakt, že jim každý druhý cvičenec řekne, že mají 15x méně testosteronu, a tak nemají velkou šanci na úspěch v budování svalové hmoty, jim taky moc nepřidá, stejně tak, jako pozitivně ovlivnila již pokročilé cvičence, kteří dřepovali a benčovali přes 137kg, užívající placebo namísto anabolických steroidů a v domnění, že berou právě steroidy, abnormálně zvýšili své silové přírůstky.

A jaké výsledky může pravidelně cvičící žena očekávat?

Stačí zadat do vyhledávače:

#girlswholift

a uvidíš, že se o žádné steroidy podpořené kulturistky nejedná.

V dalším díle si povíme, jak konkrétně trénink upravit v závislosti na pohlaví.

Zroď se i Ty do své zdravější, krásnější, sebevědomější verze

Zdroje mimo přiložené studie:

Menno Henselmans: The natural muscular potential of women