Zdar,

v dnešním článku si ukážeme 10 rozdílů, které zohlednit v posilovacím tréniku a kardiu v závislosti na pohlaví.

Jak jsem zmiňoval během přednášky Základy pro přeměnu postavy a v minulém článku, kde jsme porovnali naturální potenciál mužů a žen pro budování svalové hmoty a síly a nejčastější chyby, díky kterým ženy nedosahují požadovaných výsledků, a kde jsme je dále ujistili, že se nemusí v žádném případě bát, že budou vypadat jako babo chlapi v případě, že začnou cvičit, pro optimální výsledky je nezbytné respektovat obecné skupinové a stejně tak i individuální rozdílyJedině tak může cvičenec dosahovat těch nejrychlejších a nejlepších možných výsledků v závislosti na čase a úsilí, které do celého procesu zvyšování výkonu a přeměny postavy chce věnovat. 

V dnešním díle se podíváme na rozdíly, které by měli být v tréninku mužů a žen zohledněny pro ty nejlepší možné výsledky.

Mýty vs. Fakta

Mýtus – Ženy a muži mají trénovat stejně.

Ženy a muži mají trénovat stejně, protože se zase tolik neliší a je logické, že ženy nebudou dosahovat takových výsledků jako muži v případě, že budou trénovat se stejným úsilím jako muži zkrátka proto, že přirozeně nabírají menší množství svalové hmoty a síly, protože mají až 15x méně testosteronu.

Jak je to ve skutečnosti?

Z minulého článku již víš, že ženy mají stejný relativní naturální potenciál jako muži pro nárůst svalové hmoty a síly. Víš také něco o estrogenu a o tom, proč může pomáhat v budování svalové hmoty, navzdory obecnému přesvědčení.

    • Ženy ho mají až 9x více, než muži

Chceš i Ty garantované výsledky?

Muži vs. Ženy: 10 Rozdílů v tréninku

  1. Muž začíná s vyšším množstvím svalové hmoty a nižším procentem tuku v porovnání se ženou, ačkoli relativní nárůst svalové hmoty je mezi muži a ženami stejný.[4, 5, 6]
  2. Ženy mohou dokonce i více zesílit při jinak stejném relativním nabrání svalové hmoty v porovnání s muži.[7]
  3. Během absolvování posilovacího tréninkového plánu dochází u žen primárně k rozvoji pomalejších svalových vláken typu I, která jsou u žen zastoupena ve vyšší míře, v porovnání s muži, u kterých dochází primárně k rozvoji svalových vláken typu IIa.
  4. Ženy lépe odolávají únavě, logicky tak snesou i větší množství tréninkového objemu, a to i v případě, kdy mají stejnou silovou úroveň jako muži. [8] Tahle výhoda se ale ztrácí v případě intenzit blížícím se maximálním silovým výkonům[9, 10] a výbušným kontrakcím.
  5. Ženy mají lepší průtok krve a lépe snášejí metabolický stres (hromadění kyseliny mléčné a dalších odpadních látek) ve svalech, což může přispívat opět k lepším výkonům při nemaximálních intenzitách.
  6. Regenerují rychleji mezi posilovacími tréninkovými jednotkami i mezi sériemi, ale
  7. Regenerují pomaleji po výbušných aktivitách, jakými jsou sprinty a další formy intervalového tréninku.[11]
  8. Dochází u nich k vyššímu zlepšení nálady u kardia s nižší intenzitou (LISS).
  9. Ženy mohou provádět více opakování při stejné intenzitě, v porovnání s muži.
  10. Ženy jsou méně výbušné než muži – pomaleji produkují sílu.

Vzhledem k výše zmíněným faktům by ženy měli ve snaze o nejlepší možné výsledky v přeměně postavy:

    • Provádět o něco vyšší počty opakování a zaměřit se víc na rozvoj svalových vláken typu I, kterých mají více, než muži a soustředit se tak na své silné stránky. Tím ale neříkám, že by vůbec neměli cvičit silově.
    • Provádět větší množství celkového objemu práce s vyšší frekvencí tréninků v závislosti na cíli, úrovně trénovanosti a regeneraci.
    • Neměli by, pokud to specifické nároky jejich sportu nutně nežádá, cvičit s důrazem na výbušné kontrakce a soustředit se více na kontrolovaná (ne nutně pomalá) opakování.
    • Pokud dělat kardio, tak upřednostnit LISS před HIITEM tzn. kardio s nižší intenzitou a delší dobou trvání namísto intervalových tréninků.

V dalším díle si povíme, jak konkrétně upravit stravování v závislosti na pohlaví.

Chceš i Ty garantované výsledky?

Zdroje mimo přiložené studie:

9 Reasons why women should not train like men